Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) navrhne nového náčelníka generálního štábu. Chtěla by také zintenzivnit kontakty s hejtmany, aby do dění v armádě víc zapojila veřejnost. Novinářům to dnes řekla ve Sněmovně, kde hájila postoj vlády k posílení financování armády.

Současnému náčelníku generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) nástupce Bečváře nehledal kvůli sněmovním i prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok.

„Budu to já, kdo bude navrhovat nového náčelníka. S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu),“ uvedla Šlechtová. „Nastavujeme nové řízení celého generálního štábu, já doufám, že funkčně,“ dodala. Připomněla, že za pět týdnů ve funkci navštívila dvě porady generálního štábu a řadu posádek.

Výcvik vojáků chce přizpůsobil potřebám aliančních závazků, ale například i spolupráci s Německem. „Chtěla bych zintenzivnit práci s hejtmany, to znamená s kraji. Chci aby se mohla zapojit i veřejnost, aktivní zálohy,“ uvedla.

Se Stropnickým hovořila naposledy v prosinci. „Bavili jsme se o tom, že zakázky jsou mi předávány v mašličkách. Stav tomu neodpovídá,“ uvedla Šlechtová s tím, že blíž se k tomu vyjadřovat nebude. V úterý zadala na ministerstvu úkol zjednodušit zadávací řízení. Dodala, že chce sestavit silný tým právníků, který by zakázky byl schopen posuzovat a dotahovat do zdárných konců.

Sněmovna dnes zamítla předlohu ODS, která předpokládala postupný růst armádního rozpočtu až na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ODS argumentovala mimo jiné tím, že jde o nepsaný závazek Česka vůči Severoatlantické alianci. Šlechtová k tomu řekla, že ctí alianční závazky, ale v letošním a příštím roce je nereálné, aby do armády šla dvě procenta HDP. Zakázky nejsou dostatečně připraveny, upozornila ministryně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner