Současná tříčlenná slovenská vládní koalice nemá alternativu, prohlásil dnes předseda slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko po schůzce s novým premiérem Peterem Pellegrinim. Toho ve středu Danko kritizoval za to, že ho předem neinformoval o demisi ministra vnitra či o odchodu policejního prezidenta. Podle předsedy vlády a místopředsedy nejsilnější koaliční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegriniho neexistují ve vztahu k SNS žádné otevřené otázky. Premiér ale připustil, že mohla nastat slabší komunikace s koaličním partnerem.

„Pokud někdo čekal nějaké hádky, pokud mě někdo obviňuje, že SNS chce silnější pozici v této vládě, tak ho žádám, aby se vzpamatoval. Na politické scéně není alternativa k této koalici,“ uvedl Danko.

Dřívější kritiku Pellegriniho ze strany Danka někteří politologové či opozice připisovali snaze SNS posílit svou pozici v koalici po oslabení Směru-SD a po březnové demisi předsedy strany Roberta Fica z pozice premiéra v reakci na politickou krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Danko, který se netají svým vstřícným postojem k Rusku, dříve v tomto týdnu kritizoval Pellegriniho také za schvalování nedávného úderu USA, Británie a Francie na Sýrii kvůli údajnému chemickému útoku v syrské Dúmě, který západní země připisují syrské armádě.

„Nemíním měnit směřování zahraničněpolitické orientace Slovenské republiky, které je jasně proevropsky orientováno. Na druhé straně nebudeme měnit ani svůj postoj k našim východním sousedům, protože Slovensko musí mít korektní vztahy i směrem na východ,“ řekl Pellegrini po schůzce s Dankem.

Slovensko se například nepřidalo k většině členských zemí EU, které vyhostily ruské diplomaty v reakci na otravu bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v Británii. Z otravy Skripala a jeho dcery armádním jedem novičok Londýn obviňuje Moskvu, která toto narčení odmítla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner