Slovenská koalice premiéra Roberta Fica přišla ve sněmovně o jednoho poslance, v Národní radě si ale nadále udrží těsnou většinu. Poslanec Igor Janckulík dnes oznámil odchod z poslaneckého klubu vládní strany Most-Híd, v parlamentu bude působit jako nezařazený poslanec. Své rozhodnutí oznámil v souvislosti s prací zavražděného novináře Jána Kuciaka, který ve svém nedokončeném článku mimo jiné upozornil na vazby spolupracovníků premiéra Fica na italské podnikatele spojované s mafií.

„Považuji za nepřípustné, aby osoby na nejvyšších a citlivých postech měly spojení s mimořádně pochybnými osobami, které jsou důvodně podezřelé z napojení na mafii,“ napsal Janckulík na sociální síti.

Koalice stran Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a Most-Híd bude mít ve 150členné sněmovně nově 78 poslanců. Při hlasování sněmovny koalici obvykle podporuje i několika nezařazených zákonodárců.

Janckulík ve volbách kandidoval za stranu Síť, která po vnitrostranickém rozkolu přišla o většinu poslanců a následně vypadla z koalice. Janckulík spolu s několika dalšími kolegy ze Sítě pak vstoupil do klubu strany Most-Híd.

Podnikatelské vazby na zmiňované Italy měly v minulosti tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a hlavní státní poradkyně Mária Trošková. Oba ve společném prohlášení tento týden oznámili, že do vyšetření kauzy dočasně opustili své posty na úřadu vlády.

Kvůli vraždě novináře Kuciaka ve středu oznámil rezignaci ministr kultury a někdejší místopředseda Směru-SD Marek Maďarič. Most-Híd zase vybídl k rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je současně místopředsedou Ficova Směru-SD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner