Bratislava 14. února (zpravodaj ČTK) – Slovenský parlament začne dnes odpoledne jednat o opozičním návrhu na vyslovení nedůvěry premiérovi Robertu Ficovi. Důvodem je kauza kolem cen energií, kvůli které již odstoupil z čela energetického regulačního úřadu (ÚRSO) Jozef Holjenčík. Opozice dostatek hlasů na odvolání premiéra nemá.

Původní cenová rozhodnutí ÚRSO vyústila na začátku letošního roku ve změnu zálohových plateb například za elektřinu pro některé skupiny zákazníků polostátních energetických firem. Opozice v této souvislosti poukázala na případy výrazného zdražení energií u některých odběratelů.

Po propuknutí kauzy Fico řekl, že ceny energií budou vráceny na loňskou úroveň. Holjenčík pod tlakem části koalice ohlásil rezignaci.

Slovenská opozice se již loni neúspěšně pokoušela ve sněmovně odvolat premiéra Fica, což by podle ústavy znamenalo pád celé vlády. Opoziční strany svou iniciativu tehdy zdůvodnily tím, že Fico ponechal ve funkci ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Kaliňák čelil kritice za své obchodními aktivity s kontroverzním podnikatelem, který čelí vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner