Slovenská policie obvinila podle médií bývalého ministra vnitra Daniela Lipšice z toho, že před čtyřmi lety zveřejnil informace o transakcích na bankovním účtu kontroverzního podnikatele. Lipšic uvedl, že obvinění bylo vzneseno minulý týden a že ho zatím nemá k dispozici.

Spolu s Lipšicem byl podle tisku obviněn i jeho spolupracovník, někdejší šéf tiskového odboru ministerstva vnitra Gábor Grendel, který je v současnosti opozičním poslancem. Policie odmítla případ komentovat.

„Žijeme v zemi, kde oligarchové a kriminálníci umějí ovlivňovat orgány činné v trestním řízení tak, aby některé kauzy byly zameteny pod koberec a u jiných byla vznášena fiktivní obvinění. Soudím, že vládní koalici teče do bot,“ reagoval před novináři Lipšic, který v opozici patřil k nejsilnějším kritikům současné i bývalé vlády premiéra Roberta Fica.

Lipšic v roce 2012 na tiskové konferenci hovořil o podezřelých finančních transakcích a nařkl peněžní ústav Privatbanka ze skupiny Penta z toho, že nesplnil povinnost tyto převody nahlásit úřadům. Banka za to později dostala pokutu. Lipšic dnes řekl, že za své tehdejší výroky již čelil žalobě Privatbanky a že spor u soudu první instance vyhrál.

Zmiňované převody peněz z Malty na Slovensko provedl podnikatel Marián Kočner, který se stal v minulosti známý kromě jiného kvůli neúspěšnému pokusu o převzetí nejsledovanější televize Markíza pomocí pracovníků bezpečnostní služby. Podle Lipšice jedno z trestních oznámení v případu podal právě Kočner.

Lipšic působil dlouhá léta v Křesťanskodemokratickém hnutí, v březnových volbách se do slovenské sněmovny dostal na kandidátce uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti-NOVA (OLaNO-NOVA). Poslaneckého mandátu se vzdal v září poté, co autem srazil chodce, který po převozu do nemocnice zemřel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner