Bratislava 7. září (zpravodaj ČTK) – Slovenský parlament začal dnes odpoledne jednat o opozičním návrhu na odvolání ministra sociálních věcí Jána Richtera. Hlasování bude pro trojici vládních stran testem soudržnosti, kterou před měsícem narušilo vypovězení koaliční smlouvy Slovenskou národní stranou (SNS). Právě SNS, která Richtera opakovaně kritizovala, zatím neoznámila, zda ministra při hlasování podpoří. Podle premiéra Roberta Fica hlasování o Richterovi bude i hlasováním o pádu vlády.

S iniciativou na vyslovení nedůvěry Richterovi přišly v době přetrvávající koaliční krize opoziční strany, které na prosazení svého návrhu ale nemají ve sněmovně dostatek hlasů.

SNS začala otevřeně kritizovat Richtera poté, co ministr školství Peter Plavčan, nominovaný SNS, v srpnu po podezřeních z netransparentního rozdělování evropských dotací oznámil rezignaci. Jeho odchod předtím požadoval premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Fico.

Richter, který je také generálním manažerem Směru-SD, již letos na jaře přečkal pokus opozice o jeho odvolání ve sněmovně. Stejně jako tehdy i tentokrát opoziční strany zdůvodnily svůj návrh tím, že ministr navzdory doporučení příslušné komise původně odmítl odebrat povolení výchovnému zařízení, které čelilo podezření ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek. V polovině srpna ministerstvo sociálních věcí změnilo názor a oznámilo, že instituce Čistý den o akreditaci přijde. Bývalého pracovníka zařízení policie mezitím obvinila ze sexuálního deliktu, generální prokuratura zase kritizovala ministerstvo za postup v celém případu.

„Ministr Richter je politicky odpovědný za skutečnost, že v našem státě jsou závažným způsobem opakovaně a systematicky ohrožována práva nezletilých dětí, jejich život život a zdraví,“ zdůvodnila návrh šéfka poslaneckého klubu nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) Natália Blahová, která loni na podzim prostřednictvím blogu odstartovala aféru kolem možného zneužívaní dívek ve zmiňovaném výchovném zařízení na jihu Slovenska.

Fico se před poslanci Richtera zastal a označil ho za nejúspěšnějšího ministra. Řekl také, že mimořádnou schůzi považuje za účelovou a za pokus zneužít institutu vyslovení nedůvěry k politickým cílům.

Na zasedání poslaneckého klubu SNS Fico podle jednoho z poslanců oznámil, že hlasování o opozičním návrhu bude zároveň hlasovaním o pádu vlády. Místopředseda Směru-SD Marek Maďarič již dříve uvedl, že podpora opozičního návrhu na odvolání ministra ze strany vládní strany by znamenala konec koalice.

Sněmovna hlasováním rozhodla, že schůze o návrhu odvolat Richtera bude pokračovat nepřetržitě až do vystoupení všech poslanců včetně závěrečného hlasování, tedy v případě potřeby i v noci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner