Slovenští politici a vysocí státní úředníci nedostanou zřejmě v příštím roce přidáno, podobně jako v předchozích letech. Návrh na zmrazení jejich platů schválila dnes vláda premiéra Roberta Fica. Posoudí ho ještě parlament.

Zachování platů na současné úrovní se podle předlohy bude vztahovat kromě jiných na prezidenta, poslance parlamentu, členy vlády, ale také na veřejného ochránce práv a představitele dalších úřadů. Stát by tak ušetřil v příštím roce 3,5 milionu eur (94,5 milionu korun).

Zmrazení svých výdělků slovenští politici v minulosti označovali za svůj příspěvek k ozdravení veřejných financí.

Platy vysokých slovenských politiků závisejí na základní mzdě poslanců parlamentu. Ta v současnosti činí 1961 eur (52.950 korun) a nerostla od roku 2009. Kromě základní mzdy dostávají slovenští politici různé příplatky a nezdaněné paušální náhrady.

Pokud by slovenský parlament zmrazení platů neschválil, politici a vysocí úředníci by si výrazně přilepšili. Plat slovenského poslance je odvozen od průměrné mzdy v zemi, která v uplynulých letech stoupala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner