Slovenská vláda dnes souhlasila se zřízením regionálního velitelství NATO na území Slovenska. Nový tým bude složen z příslušníků slovenské armády a vojáků členských států Severoatlantické aliance. Vyplývá to z materiálu ministerstva obrany, které návrh předložilo na jednání kabinetu.

Zřízení velitelských center na Slovensku a v Maďarsku schválili ministři obrany zemí NATO na začátku října. Nová velitelská centra NATO na jeho východní hranici mají sloužit mimo jiné jako plánovací a koordinační střediska pro manévry aliančních sil velmi rychlé reakce a jednotek rychlého nasazení.

Na Slovensku bude nový styčný tým NATO sídlit v kasárnách Vajnory na okraji slovenské metropole. Působit tam bude 41 slovenských vojáků a další dvě desítky vojáků členských zemí Aliance.

Regionální velitelství NATO na Slovensku vznikne v průběhu příštího roku, naplno by mělo fungovat do konce roku 2016. Na starosti bude mít i koordinaci cvičení slovenských vojáků s kolegy ze zemí NATO.

Materiál o vzniku regionálního velitelství NATO na Slovensku musí schválit i slovenský parlament, který podle ústavy schvaluje návrh na působení příslušníků zahraničních ozbrojených sil na území země. Se schválením předlohy nebude mít kabinet premiéra Roberta Fica problém, protože vládní strana Směr-sociální demokracie má ve sněmovně pohodlnou většinu. Spolupráci Slovenska s NATO podporuje i většina poslanců opozice.

Slovenské ministerstvo obrany v minulosti opakovaně uvádělo, že připravovaný integrační tým NATO Force Integration Units (NFIU) na Slovensku nebude základnou Aliance. Slovenský premiér Fico vybudování stálé vojenské základny NATO na Slovensku opakovaně odmítl.

Nově už bylo vybudováno šest podobných velitelství NFIU v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner