Předáci slovenských vládních stran se dnes kvůli indispozici předsedy vlády Roberta Fica nesejdou na ohlášené schůzce, která měla být věnována řešení krize ve vládní koalici. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr se omluvil kvůli zdravotním problémům, uvedla premiérova mluvčí Beatrice Szabóová.

„Neupřesnila, jaké má Fico potíže,“ poznamenal server Sme.sk, kterému zrušení schůzky potvrdila další vládní strana Most-Híd. Zatím není jasné, kdy by se koaliční rada mohla sejít.

Fico loni podstoupil operaci, podle médií mu kvůli zúženým cévám voperovali dvojnásobný bypass. Už tři dny po zákroku ale řídil zasedání vlády.

Roztržka ve vládní koalici propukla poté, co Slovenská národní strana (SNS) v pondělí oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Následovaly spekulace, zda hrozí pád kabinetu a předčasné volby, anebo zda jde jen o běžné třenice mezi koaličními partnery.

Po úterní koaliční radě předseda Most-Híd Béla Bugár řekl, že trojice stranických předsedů se shodla, že nynější vláda na Slovensku nemá alternativu, a že tedy budou v rozhovorech pokračovat.

Dva hlavní aktéři sporu – premiér a předseda strany Směr Robert Fico a předseda parlamentu a SNS Andrej Danko – před novináře v úterý nepředstoupili. Média si z toho vyvodila, že koalice se sice nerozpadla, ale koaliční krize neskončila.

SNS před dnešní schůzkou také oznámila, že bude požadovat splnění požadavků, které se dosud marně pokoušela prosadit, například třináctý plat pro všechny zaměstnance či snížení daní.

Menšinová opozice mezitím oznámila, že se pokusí na mimořádné schůzi parlamentu odvolat ministra školství ze SNS za skandál kolem rozdělování peněz z Evropské unie. Právě to vyvolalo koaliční krizi. Podle médií je v sázce osud stovek milionů eur pro slovenskou vědu a výzkum.

SNS mezitím začala obviňovat Ficovu stranu, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí se Směrem.

Ve stopadesátičlenné Národní radě Slovenské republiky má Směr 48 poslanců a zbývající dvě vládní strany Most-Híd a SNS po 15 zákonodárcích. Ve vládě má Směr devět křesel a jeho koaliční partneři po třech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner