Několik úřadů a institucí na Slovensku obdrželo v uplynulých dnech podezřelé listovní zásilky a nejméně v jednom případě byla potvrzena přítomnost látky, která může ohrozit lidské zdraví. Upozornila na to slovenská policie.

V úterý byla do podatelny ministerstva spravedlnosti doručena podezřelá zásilka, jež podle policie obsahovala potenciálně nebezpečný materiál, který při vdechnutí nebo požití může ohrozit nebo poškodit zdraví. Přiložen byl anonymní dopis, který byl adresován zaměstnancům justice, prokuratury a policie.

Policejní prezidium bližší informace neuvedlo. Podle slovenských médií se zásilka dostala až do kanceláře ministryně spravedlnosti a ve stopovém množství obsahovala radioaktivní látku americium, která se běžně v přírodě nevyskytuje.

Kromě ministerstva spravedlnosti byly další podezřelé zásilky doručeny několika okresním soudům v zemi a jednomu z krajských ředitelství policie. Policejní prezidium vyzvalo občany i státní instituce, aby zvýšili opatrnost při manipulaci s doručenými zásilkami a podezřelé zásilky hlásili policii.

Již v minulosti slovenské úřady upozorňovaly na doručení podezřelých zásilek s práškem, kvůli kterým musely přistoupit k mimořádným bezpečnostním opatřením. Například v roce 2001 státní laboratoř analyzovala několik stovek zásilek, přítomnost antraxu v analyzovaných vzorcích nezjistila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner