Bratislava 18. prosince (zpravodaj ČTK) – Slovensku se nezamlouvají návrhy Evropské komise (EK) na změny pravidel dočasných hraničních kontrol v schengenském prostoru volného pohybu osob včetně jejich uplatňování po delší dobu. Slovenské ministerstvo vnitra to uvedlo v materiálu o pozici země k úpravě příslušného unijního nařízení.

Některé členské státy zavedly kontroly během migrační krize či kvůli teroristickým útokům. Návrh komise počítá s možností prodloužení kontrol na jeden rok ze současných šesti měsíců a s komplikovanější procedurou pro případ dalšího prodlužování těchto opatření.

„Prodlužování kontrol vnitřních hranic není podle našeho názoru správným nástrojem v boji proti aktuálním bezpečnostním hrozbám. Členské země mají možnost využívat mnoho jiných nástrojů k předcházení těmto hrozbám,“ uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.

Úřad zmínil například dřívější posílení ochrany schengenského prostoru či možnosti policejní spolupráce mezi zeměmi EU nebo zavedení přiměřené vnitrostátní policejní kontroly.

Bratislava by také uvítala, kdyby před rozhodnutím o prodloužení dočasných kontrol bylo povinností posoudit jiná vhodná opatření. Za dostatečné naopak považuje půlroční období pro uplatňování hraničních kontrol. Rovněž by chtěla posílit pravomoci Evropské komise, aby ta ve svém stanovisku jednoznačně uvedla, zda jsou splněny podmínky k prodloužení kontrol.

Slovensko se spolu s Českou republikou a dalšími zeměmi stalo součástí schengenského prostoru před deseti lety. Bratislava v době migrační krize prosazovala zejména posílení vnějších hranic EU a schengenu. Za tímto účelem vysílala policisty například do Maďarska, Bulharska či do Slovinska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner