Slovensko jen pomalu začalo čerpat peníze z evropských fondů, které má vyčleněny na roky 2014 až 2020. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva financí. Pokles využití fondů EU proti loňsku, kdy Slovensko ještě čerpalo peníze na projekty z předchozího sedmiletého rozpočtového období unie, se patrně odrazí na vývoji slovenské ekonomiky.

V 11 programech, na které dohlíží slovenské ministerstvo financí, byly z celkové částky téměř 14 miliard eur (378 miliard Kč) na období let 2014 až 2020 schváleny do konce letošního listopadu projekty v hodnotě zhruba 271 milionů eur (7,3 miliardy Kč). To odpovídá čerpání peněz na úrovni pouze 1,94 procenta.

S ohledem na pravidla využití peněz z evropských fondů by Slovensko do konce příštího roku mělo schválit projekty za dalších nejméně 361 milionů eur (9,75 miliardy Kč), aby země o tyto peníze nepřišla.

Nynější programové období sice trvá již od roku 2014, ještě loni ale Slovensko čerpalo i zdroje z předchozího sedmiletého rozpočtového období, z něhož podle předběžných údajů využilo 97,5 procenta vyčleněných peněz. Příspěvky z evropských fondů využívá pětimilionové Slovensko u většiny veřejných investic.

Současný výraznější pokles čerpání peněz z evropských fondů se patrně projeví na výkonu slovenského hospodářství. Tamní centrální banka v poslední prognóze upozornila, že nižší příliv peněz z fondů EU je jedním z důvodů očekávaného mírného zpomalení tempa růstu ekonomiky v tomto a příštím roce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner