Slovensko v souvislosti s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii povolalo na neurčito na konzultace do vlasti svého velvyslance v Moskvě. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. V diplomatické praxi je takový krok vnímán jako forma protestu. Ministr zároveň nevyloučil, že se Bratislava nakonec přidá k většině členských zemí Evropské unie a k dalším státům, které vyhostily celkem na 150 ruských diplomatů. Slovenský prezident Andrej Kiska, který v úterý vybídl vládu k zásadovému a jasnému postoji ve zmiňované kauze, označil stažení velvyslance za správný, byť nedostatečný krok.

„Za 25 let jsme nikdy nepovolali našeho velvyslance v Moskvě na konzultace. Je to vážný diplomatický krok,“ řekl Lajčák po jednání bezpečnostní rady státu a vlády, které se kauzou Skripalových zabývaly.

Z otravy Skripala, který pracoval pro britskou tajnou službu, a jeho dcery armádním jedem novičok Londýn obviňuje Moskvu. Řada unijních států včetně Česka a také další země, mimo jiné Spojené státy a Kanada, v pondělí koordinovaně ohlásily vyhoštění ruských diplomatů. Rusko chce na tyto kroky reagovat recipročním způsobem.

Slovenská diplomacie si v úterý předvolala ruského velvyslance na Slovensku, což prezident Kiska označil za nedostatečný krok. Podobně hlava slovenského státu po setkání s britským velvyslancem na Slovensku komentovala i rozhodnutí povolat velvyslance v Rusku na konzultace. Kiska podle prohlášení prezidentské kanceláře považuje stažení velvyslance z Moskvy za první správný krok, byť nedostatečný, který částečně napravuje škody způsobené neochotou slovenské vlády podpořit Británii.

Slovensko bude podle Lajčáka dál analyzovat vzniklou situaci, která by mohla vyústit až k vyhoštění ruských diplomatů ze Slovenska. „Je třeba jednat s chladnou hlavou. Rozhodneme se na základě informací od spojenců a od našich zpravodajských služeb. Tohle není závod,“ řekl Lajčák.

Šéf slovenské diplomacie dříve během dne po schůzce s britským velvyslancem na Slovensku uvedl, že Bratislava zváží další postup v kauze Skripalových v závislosti na reakci Moskvy.

Předseda slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko opětovně podpořil postoj slovenské diplomacie a odvolání slovenského velvyslance z Moskvy označil za maximum možného na základě stávajících poznatků. „Nedisponujeme informacemi, že je třeba jednat jinak, než jak ministerstvo zahraničí postupuje. Odmítám vyvozování odpovědnosti, když věci nejsou prokázány,“ řekl novinářům Danko.

Podle slovenské prezidentské kanceláře britský velvyslanec ujistil Kisku, že Slovensko má stejné informace o zmiňovaném útoku chemickou látkou jako další země EU, které se rozhodly vyhostit ruské diplomaty.

Podle slovenského listu Sme má ruské velvyslanectví na Slovensku nejpočetnější diplomatický personál ze všech ambasád v zemi pod Tatrami. Deník také napsal, že slovenská tajná služba SIS v uplynulých měsících získala souhlas soudu ke sledování nejméně pěti telefonních čísel, které používá ruské velvyslanectví na Slovensku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner