Priority nadcházejícího slovenského půlročního předsednictví v Evropské unii představí v úterý ministr zahraničí Miroslav Lajčák na schůzi slovenského parlamentu. Bratislava bude předsedat evropské osmadvacítce od července, a to poprvé od vstupu země do unie v roce 2004.

Koaliční vláda premiéra Roberta Fica, která vzešla z březnových parlamentních voleb, kromě jiného slíbila, že bude podporovat posilování postavení národních parlamentů v souladu s dohodou mezi EU a Británii. Referendum o setrvání Británie v unii se uskuteční ve druhé polovině června, tedy krátce předtím, než Slovensko převezme unijní předsednictví.

Slovenský kabinet podle svého programového prohlášení hodlá podpořit opatření s cílem dosažení lepší správy vnějších hranic EU a funkčního schengenského prostoru volného pohybu osob.

Slovensko se v migrační krizi postavilo proti přerozdělování uprchlíků v unii na základě povinných kvót a toto rozhodnutí většiny členských států EU loni napadlo u unijního soudu.

Bratislava se hodlá také zvláště zaměřit na společné evropské projekty, jako jsou energetická unie, jednotný digitální trh či integrace kapitálových trhů v EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner