Bratislava 1. ledna (ČTK) – Slovenský prezident Andrej Kiska dnes v novoročním projevu vyzdvihl 25 let vývoje samostatné Slovenské republiky, na který mohou být její občané „právem hrdí“. Slovensko podle něj jako svobodná společnost obstálo, a to navzdory „bezvýznamným a malicherným hádkám“ v politice, které „prohlubují nedůvěru ke státu a k politikům, kteří ho spravují“.

Slovensko podle Kisky nikdy nemělo tak široký prostor a tolik prostředků, aby mohlo razantně řešit svoje největší problémy.

„Počet lidí bez práce je rekordně nízký, hospodářství země slušně roste. Ale zároveň platí, že většinou chybí politická odvaha, chybí upřímné úsilí a chybí i to nejdůležitější: výsledky,“ upozornil prezident. „V tomto ohledu byl rok 2017 pro Slovensko spíše nepříjemným rokem pravdy,“ dodal.

Prezident tak podle slovenských médií nepřímo kritizoval vládu premiéra Roberta Fica, když vyjádřil názor, že politiku, která by byla užitečná a věcná, většinou nahrazují zbytečné konflikty, prohlubující krátkozrakým a bezohledným způsobem nedůvěru občanů v politiky.

Kiska nicméně vyzdvihl, aniž by kohokoli jmenoval, že v listopadových volbách neobhájil post hejtmana Banskobystrického kraje krajně pravicový politik Marian Kotleba. „Téměř na hlavu jsme porazili extremisty tou nejsilnější zbraní, jakou máme – demokratickými volbami,“ zdůraznil.

U příležitosti 25. výročí slovenské samostatnosti a zániku někdejšího Československa Kiska také řekl, že na začátku byla země „lidsky vyčerpaným, ekonomicky zničeným a nevlídný skanzenem“, zatímco dnes jde o otevřený, moderní a životaschopný stát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner