Slovensko jedná s Ruskem o prodloužení provozu dosluhujících stíhaček MiG-29. V televizi Markíza to potvrdil předseda Slovenské národní strany Anton Danko, která má ve vládě na starosti mimo jiné resort obrany. Staré stíhačky mají vydržet do pořízení strojů západní výroby. Ty si ale Bratislava ještě nevybrala.

„Je pravda, že musíme ještě prodloužit používání MiGů, než dorazí nová letadla,“ řekl Danko podle serveru Pravda.sk. Ten připomněl, že stávající smlouva na zajištění provozu ruských strojů platí do roku 2019. Bratislava podle analytika Jaroslava Nadě nyní jedná o jejím prodloužení o dalších pět let, což prý vyjde na 250 milionů eur (asi 6,4 miliardy Kč).

„Co je na tom špatného?“ divil se Danko kritice a zdůraznil, že každý zodpovědný stát využije až do konce letadla, „která ještě lítají“.

Slovenské ministerstvo obrany, v jehož čele stojí Peter Gajdoš (SNS), k plánům na pořízení švédských stíhaček Gripen připadalo i možnost nákupu amerických strojů F-16. Soutěž mezi americkým a švédským strojem má podle Danka zajistit, že slovenská armáda dostane „nejlepší letadlo za nejlepší cenu“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner