Bratislava 4. ledna (zpravodaj ČTK) – Slovensko zatím neplánuje zmírnit podmínky používání střelných zbraní, Bratislava ale chce analyzovat návrh ústavního zákona, kterým hodlá české ministerstvo vnitra povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti země. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

„Myslím, že je poměrně široce upraveno v našem trestním zákonu použití zbraně z pohledu nutné obrany, tedy odvrácení hrozícího útoku,“ řekl Kaliňák.

Slovenský zákon v rámci nutné obrany umožňuje lidem zakročit proti hrozícímu nebo trvajícímu útoku, aniž by za to byli vystaveni trestnímu stíhání. Obrana ovšem nesmí být zjevně nepřiměřená útoku. Lidé na Slovensku ve svém obydlí také mohou použít zbraň, pokud jiná osoba do obydlí neoprávněně vnikne nebo v něm setrvá.

„To, co navrhuje Česká republika, si podrobně prostudujeme. Možná je to dobré, aby lidé měli lepší povědomí o tom, jakým způsobem mohou používat zbraň ti, kteří je drží legálně,“ uvedl Kaliňák. Český návrh označil za inspiraci minimálně z pohledu vysvětlení možností použití zbraně.

České ministerstvo vnitra chce ústavním zákonem umožnit lidem bránit se proti teroristům, například při atentátech, jako byly loni útoky nákladními automobily v Nice a v Berlíně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner