Bratislava 14. srpna (zpravodaj ČTK) – Slovenské ministerstvo školství zruší jeden z kontroverzních programů na rozdělování evropských dotací na podporu výzkumu a vývoje. Novinářům to dnes řekl ministr školství Peter Plavčan, který v uplynulých týdnech čelil kritice opozice i medií kvůli podezřením z netransparentního přidělování peněz.

„Snažíme se situaci napravit. Neodešlo ani jedno euro. Pokud došlo k pochybením, přijmu tvrdá opatření,“ uvedl Plavčan. Rezignaci na post ministra odmítl, pochybení podle něj vznikla v minulosti.

Podle ministra stávající program pro oblast podpory dlouhodobého strategického výzkumu a vývoje bude zrušen a opětovně vypsán, další obdobná výzva zůstane v platnosti, vítězné projekty budou zveřejněny.

Hodnota všech zmiňovaných programů se podle dřívějších informací pohybuje kolem částky 600 milionů eur (15,7 miliardy korun). Podle dřívějších informací dotace by na základě výsledků hodnocení žádostí nedostaly přímo vědecké parky univerzit. Podle médií naopak s projekty uspěly i firmy s malým počtem zaměstnanců, které se výzkumu a vývoji dosud nevěnovaly. O postup Bratislavy při dotacích se začala zajímat i Evropská komise, programy prověří i slovenský nejvyšší kontrolní úřad.

Plavčan slíbil také zrušení stávajícího kritizovaného systému práce hodnotitelů, kteří vyhodnocovali žádosti o dotace. Ministerstvo školství v podkladech k programům také uvedlo, že vysoké školy a Slovenská akademie věd se dostanou k dotacím nepřímo prostřednictvím vítězných projektů.

Opozice dříve tvrdila, že peníze na vědu a výzkum ministerstvo školství rozdělilo netransparentně a v rozporu s pravidly, a začala sbírat podpisy za svolání mimořádné schůze sněmovny s návrhem na odvolání ministra školství z funkce.

Plavčana dosadila na ministerský post Slovenská národní strana (SNS), která minulý týden vypověděla koaliční smlouvu, s dvěma zbylými vládními stranami chce vyjednat nový dokument a pokračovat ve společném vládnutí. Koaliční krizi patrně vyvolala zmiňovaná aféra kolem rozdělování evropských dotací. SNS začala obviňovat stranu Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí s Ficovou stranou. Očekává se, že jednání předáků koaličních stran bude pokračovat v úterý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner