Šance úřadujícího prezidenta Miloše Zemana a akademika Jiřího Drahoše jsou pro druhé kolo voleb hlavy státu vyrovnané, mírně navrch má Drahoš, byť Zeman první kolo podle dílčích výsledků vyhrál s dvouciferným náskokem. ČTK to řekl prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.

„Rozložení sil je takové, že šance obou kandidátů (ve druhém kole) jsou vyrovnané, trochu navrch má Drahoš,“ uvedl Mesežnikov.

Podle jeho názoru Drahoš s ohledem na názorovou a hodnotovou orientaci dalších neúspěšných kandidátů může získat na svou stranu více jejich voličů a Zemanův náskok z prvního kola nejen smazat, ale také získat solidní náskok. Za důležitou pro Drahoše označil Mesežnikov právě podporu ze strany neúspěšných kandidátů na post prezidenta.

„Čtyři další kandidáti mají občanskou, nelevicovou, jednoznačnou prozápadní politickou orientaci. Kombinace této masivní podpory neúspěšných kandidátů a profil jejich voličů dává větší naděje Drahošovi, že v druhém kole zvítězí,“ míní Mesežnikov.

Podle prezidenta IVO byl Zemanův výsledek v prvním kole přímé volby oproti očekávání horší. „Vymstil se mu přístup ke kampani. Byl to světový unikát, že se debat neúčastnil kandidát, ale jeho mluvčí. Nyní již nebude možné se debatám vyhnout,“ uvedl Mesežnikov k postupu Zemana, který mezitím ohlásil, že před druhým kolem voleb je připraven se s Drahošem utkat v televizní debatě.

V případě Drahošova úspěchu by české prezidentské volby podle Mesežnikova připomněly výsledky voleb hlavy státu na Slovensku v roce 2014, ve kterých neuspěl úřadující premiér Robert Fico, byť do přímé volby vstupoval coby favorit. „Je velká šance, že české prezidentské volby budou replikou slovenských prezidentských voleb,“ řekl Mesežnikov.

Fico první kolo voleb slovenského prezidenta před čtyřmi lety vyhrál s nižším náskokem než nyní Zeman a v rozhodujícím kole ho porazil podnikatel a filantrop Andrej Kiska. Fico dříve řekl, že v roce 2019 nebude usilovat o zvolení prezidentem, Kiska své rozhodnutí ohledně kandidatury zatím neoznámil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner