Slovenský ministr kultury Marek Maďarič dnes předal prezidentovi Andreji Kiskovi abdikační list, zatím ale zůstane ve funkci ministra. Maďarič oznámil rezignaci kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka minulý týden.

Kiska novinářům řekl, že demisi Maďariče přijme ve středu a že do jmenování nového ministra pověří vedením ministerstva kultury vicepremiéra pro investice a informatizaci Petera Pellegriniho, který je stejně jako Maďarič členem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

„Ocenil jsem jeho (Maďaričovo) politické gesto a myslím si, že mnozí jiní by si mohli vzít v tomto směru z něj příklad,“ uvedl Kiska.

Slovenská opozice a jedna z vládních stran vybídla k demisi v souvislosti s vraždou Kuciaka a jeho partnerky ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který takový krok v uplynulých dnech odmítl. Kiska o víkendu vyzval k zásadním změnám ve vládě nebo k vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení krize důvěry společnosti ve stát. Fico zapojení hlavy státu do vyřešení vzniklé situace odmítl.

Maďarič, který byl do loňského prosince také místopředsedou Směru-SD, novinářům řekl, že změny ve vládě jsou nevyhnutelné. „Pokud by k nějaké změně došlo minulý týden, situace by byla klidnější,“ uvedl Maďarič. Dodal, že v případě dostatečně reakce koaličních stran na vzniklou situaci postačí rekonstrukce vlády bez nutnosti vypsat nové volby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner