Bratislava 10. října (zpravodaj ČTK) – Změny ve fungování Ústavu paměti národa (ÚPN), který na Slovensku kromě jiného zkoumá období nesvobody, opět projedná slovenský parlament na schůzi, jež začne dnes odpoledne. Novelu příslušného zákona vrátil poslancům prezident Andrej Kiska. Hlavě státu se kromě jiného nezamlouvá, že statutárním orgánem místo současného předsedy správní rady ÚPN Ondreje Krajňáka by měla být celá správní rada instituce. Vládní strany mají v Národní radě dostatek hlasů na překonání prezidentského veta.

ÚPN je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů. Slovenský ústav v minulosti mimo jiné prohrál soudní spor s šéfem českého hnutí ANO Andrejem Babišem, když slovenské soudy rozhodly, že Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. ÚPN, který část svazků po StB archivuje, podal proti těmto verdiktům stížnost k ústavnímu soudu, jehož rozhodnutí se čeká ve čtvrtek.

Kiska kritizoval také ustanovení novely zákona, podle které by bylo možné odvolat člena správní rady ÚPN i v případě zjištění nedostatků při výkonu jeho funkce. Proti schválením změnám se dříve postavil také ÚPN i několik tisíc lidí prostřednictvím petice. Sám Krajňák se v minulosti dostal do střetu se členy správní rady ÚPN.

Koalice při hlasování o novele zákona na zářijové schůzi sněmovny ustoupila od svého původního záměru, aby Krajňák musel skončit v čele ÚPN ještě před vypršením svého mandátu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner