Slovensko nebude poskytovat finanční pomoc na řešení migrační krize do žádných fondů, například potravinových, oznámil slovenský premiér Robert Fico. Peníze hodlá dávat jen na ochranu schengenských hranic. Fico opět zopakoval, že země odmítá povinné uprchlické kvóty. Druhou zásadní změnou pak podle něj je, že Bratislava nebude přijímat migranty ani na dobrovolném základě. „Ani na dobrovolném základě neuděláme žádné rozhodnutí, které by vedlo k možnosti vzniku ucelené muslimské komunity na Slovensku,“ řekl Fico na tiskové konferenci.

Slovenský populistický premiér spojil svá vyjádření s nedávnými událostmi v Kolíně nad Rýnem, kde byly na Silvestra sexuálně napadeny desítky žen. Podle svědků to byli muži afrického a arabského vzhledu. Německá policie zatím za pachatele útoků neoznačila přímo přistěhovalce, incidenty vyšetřuje.

Podle Fica je zde ale jasné naznačení původu útočníků. „Je zřejmé, že šlo o přistěhovalce a migranty. Když migranty vpustíte do země, mohou vás čekat takové problémy. To my prostě nechceme. Nechceme, aby se i na Slovensku stalo něco jako v Německu, aby někdo obtěžoval naše ženy na veřejných prostranstvích,“ dodal premiér s tím, že události v Německu mají souvislosti s celkovou atmosférou vytvořenou neregulovanou migrační vlnou.

V reakci na německé události proto slovenský premiér oznámil dvě zásadní změny v politice své vlády. „Budeme finanční pomoc na migrační krizi orientovat zejména na ochranu vnější schengenské hranice. Dáme peníze, ale nechceme, aby skončily například v potravinových fondech, ale v bezpečnostních strukturách. Jen tak se zastaví neregulované migrační toky do Evropy,“ prohlásil Robert Fico. V současnou chvíli podle něj přijíždí do Evropy 1000 až 4000 migrantů denně.

Druhá změna spočívá v tom, že Slovensko nejenže odmítá povinné a trvalé uprchlické kvóty, ale nebude přijímat migranty ani dobrovolně. „To je jediná cesta, jak eliminovat rizika,“ prohlásil premiér. Jak na adresu uprchlíků dodal, lidé s odlišnými tradicemi a náboženstvím se podle něj nedají lehce integrovat. „Představte si, že by se na Slovensku stal teroristický útok nebo sexuální obtěžování, tak byste tady všichni žádali mou hlavu,“ reagoval na výtky novinářů, zda není předčasné spojovat uprchlickou vlnu s událostmi v Německu. „Mou povinností je chránit Slovensko,“ dodal Fico.

Na téma migrace vystoupil slovenský premiér již v úterý. Tehdy obvinil prezidenta Andreje Kisku, že zlehčuje rizika spojená s uprchlickou krizí, protože za bezpečnost Slovenska nenese žádnou odpovědnost. Fico tehdy reagoval na novoroční projev, v němž Kiska upozornil na relativně nevelký dopad uprchlické krize na Slovensko. „Myslím, že nebyl důvod, aby nám toto (uprchlické) téma vytlačilo po většinu roku na okraj naše domácí starosti,“ řekl prezident ve svém projevu. Dodal, že spojování teroristických útoků s nynější uprchlickou vlnou je „politická manipulace“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner