Slovenský prezident Andrej Kiska navštíví ve středu Českou republiku. V Praze se setká s českým prezidentem Milošem Zemanem a zamíří také do Lidic, kde uctí památku obětí druhé světové války. ČTK o tom informovala kancelář slovenské hlavy státu.

Kisku čeká nejprve pracovní oběd se Zemanem na Pražském hradě. Hlavy států během něj chtějí mimo jiné zhodnotit aktuální otázky vzájemné spolupráce a diskutovat o evropském dění.

Odpoledne navštíví Kiska Lidice, kde si prohlédne tamní muzeum a setká se s lidickými ženami a dětmi. Položením kytice ke společnému hrobu si připomene památku obětí vypálení Lidic.

Obec nacisté zničili 10. června 1942 nedlouho po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Během krvavého masakru zastřelili 173 lidických mužů. Ženy odvezli do koncentračního tábora. Část dětí byla vybrána na poněmčení, děti do jednoho roku byly otráveny výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner