Slováci ztratili důvěru ve stát a pokud bude tento vývoj pokračovat, demokratické strany mohou mít v budoucnu problém sestavit vládu. Prohlásil to slovenský prezident Andrej Kiska před poslanci sněmovny, kde přednesl zprávu o stavu země.

Hlava státu kritizovala neřešení palčivých kauz a opět upozornila na špatný stav ve zdravotnictví a školství.

„Důvěra lidí ve stát spadla na minima. Varuji, že když tento vývoj bude pokračovat, po příštích volbách může být problematické, ne-li nemožné, sestavit vládu z demokratických stran,“ uvedl Kiska, podle kterého stát také musí uplatňovat nulovou toleranci k projevům extremismu a neonacismu.

Prezident připomněl výsledky březnových parlamentních voleb, ve kterých se do sněmovny dostalo až osm seskupení včetně krajní pravice i dalšího hnutí, které získalo protestní hlasy voličů.

„Rizika jsou zcela očividná. V parlamentních volbách nezískal žádný politický proud dominantní převahu. Významně posílila nedůvěra k politice a k politikům. Současná vláda (Roberta Fica) by neměla spoléhat na to, že k ní dnes neexistuje reálná alternativa. Ani současná opozice by neměla spoléhat na to, že když vláda nebude úspěšná, tak ji vystřídá,“ řekl Kiska.

Podle prezidenta se různé kauzy vlečou léta a směřují do ztracena. „Vyvození politické odpovědnosti není řešením žádné kauzy, ale jen obyčejným gestem slušnosti,“ uvedl Kiska. Nepřímo také upozornil na aféru spojenou s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem kvůli jeho obchodním aktivitám s kontroverzním podnikatelem, jehož opozice podezírá z daňových podvodů a jehož podnikání opět prověřují úřady.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner