Bratislava 2. května (zpravodaj ČTK) – Slovenský ústavní soud přijal k dalšímu posouzení stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) vůči rozhodnutí tamních soudů, že nynější český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Informoval o tom dnes ústavní soud, podle kterého příslušný senát rozhodl o přijetí stížnosti na neveřejném zasedání minulý týden.

Slovenský ústavní soud může již při předběžném projednání odmítnout návrhy a stížnosti, které jsou například zjevně neopodstatněné nebo které neobsahují předepsané náležitosti, případně jsou nepřípustné.

Ústavní stížnost podal ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, letos v březnu. Není známo, kdy ústavní soudci o návrhu ÚPN definitivně rozhodnou. Pokud by ÚPN vyhověli, spor ohledně evidence Babiše u StB by se vrátil na obecné soudy.

Podle dřívějšího vyjádření ÚPN jsou rozhodnutí bratislavského krajského soudu i slovenského nejvyššího soudu nezákonná, protože bývalí příslušníci StB, kteří svědčili pro Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

Právě výpovědi zmiňovaných svědků byly klíčové již v líčení před okresním soudem, který žalobě Babiše v roce 2014 vyhověl. Verdikt o rok později potvrdil krajský soud, nejvyšší soud pak letos v lednu zamítl mimořádný opravný prostředek ÚPN.

Nejvyšší soud v odůvodnění svého rozhodnutí napsal, že výslech bývalých příslušníků StB, aniž byli předtím zbaveni mlčenlivosti, je sice podstatným porušením zákona, ale že ho lze dodatečně napravit, což nejvyšší soud také udělal. Nejvyšší soud během posuzování takzvaného dovolání ÚPN sám požádal slovenského ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti zmiňovaných svědků a ministr žádosti vyhověl.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. V minulosti opakovaně uvedl, že za socialismu jako pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.

Archivní dokumenty, které nyní spravuje ÚPN, uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií jako agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner