Košice 14. září (zpravodaj ČTK) – Slovenský ústavní soud dnes projedná stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) proti pravomocnému rozhodnutí slovenských soudů, že šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako její agent. Veřejné líčení začne dopoledne a není vyloučeno, že ještě dnes bude vynesen verdikt.

ÚPN dříve tvrdil, že rozhodnutí slovenských soudů v jeho sporu s Babišem jsou nezákonná, protože bývalí příslušníci StB, kteří svědčili pro Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

Nejvyšší soud sice zmiňovaný postup nižších soudů označil za porušení zákona, zároveň ale uvedl, že pochybení lze dodatečně napravit. Nejvyšší soud si sám vyžádal souhlas slovenského ministra vnitra se zbavením mlčenlivosti svědků a letos v lednu odmítl mimořádný opravný prostředek ÚPN, kterým se ústav snažil spor s Babišem zvrátit.

Ve prospěch Babiše, který vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá, dříve rozhodly bratislavský okresní i krajský soud.

Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš, který je slovenského původu, se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií jako agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. Dokumenty po StB na Slovensku spravuje právě ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner