Bratislava 9. února – Seznam pracovníků někdejší československé tajné policie StB v Bratislavě a na západním Slovensku dnes zveřejnil slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Novinářům to řekl šéf ústavu Ondrej Krajňák. ÚPN tím završil dosavadní etapu mapování organizační struktury a personálního obsazení útvarů Státní bezpečnosti na Slovensku.

Správa StB Bratislava jako útvar československé kontrarozvědky tvořila součást tajné policie na území Slovenska. Nejnovější materiály obsahují organizační strukturu a údaje o 1055 příslušnících StB za roky 1975 až 1989, z toho 700 jmen podle Krajňáka dosud zveřejněno nebylo v žádné jiné databázi. Kromě jmen přináší informace o funkčním zařazení příslušníků StB.

„Podíleli se na boji s takzvaným vnitřním a vnějším nepřítelem. Sledovali, odposlouchávali, zastrašovali, vydírali ke spolupráci. Své oběti posílali za mříže,“ řekl Krajňák.

Bratislavská správa StB zpracovávala informace o operativní a bezpečnostní situaci na západě Slovenska pro vedoucí funkcionáře StB a federálního ministerstva vnitra, jakož i pro představitele komunistické strany. Zrušena byla v roce 1990.

Zveřejněním zmiňované databáze ÚPN završil své osmileté úsilí ohledně mapování organizační struktury StB na Slovensku za období zhruba 30 let její činnosti. V rámci projektu ÚPN zveřejnil jména 4135 příslušníků někdejší tajné policie. Při své dokumentační práci využil i materiály z českého Archivu bezpečnostních složek.

ÚPN, který je obdobou Ústavu pro studium totalitních režimů, dokumentuje zločiny komunistického a fašistického režimu. Spravuje také archivní svazky po StB.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner