Krajně pravicová strana Kotleba – Lidová strana naše Slovensko (LS NS) úspěch v sobotních parlamentních volbách na Slovensku očekávala, řekl v dnešní televizní debatě člen strany Milan Uhrík. Odmítl přitom, že LS NS je neonacistickou stranou. Se ziskem zhruba osmi procent hlasů se LS NS stala jedním z překvapení letošních voleb.

„My jsme podobný výsledek očekávali. Přesvědčili jsme se, že průzkumy jsou odtrženy od reality, vůle lidí je úplně někde jinde,“ řekl v povolební diskusní relaci veřejnoprávní RTVS Uhrík, který je šéfem úřadu Banskobystrického kraje. Jeho předsedou je lídr LS NS Marian Kotleba.

Uhrík také odmítl výtky, že LS NS je neonacistickou stranou. „Nejsme žádní fašisté ani neonacisté. „Někomu můžeme připadat tak trochu jako extremisté ve srovnání s vlažným přístupem takzvaných standardních politických stran, které si 26 let předávají žezlo a na Slovensku nic reálně nezměnily,“ dodal.

Kotleba, který byl předsedou (obdoba českého hejtmana) Banskobystrického kraje zvolen v přímých volbách v roce 2013, vystupuje proti členství Slovenska v NATO. Loni se coby řečník zúčastnil demonstrací proti imigrantům, dříve organizoval pochody proti Romům a netají se svými sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa.

Vůči LS NS se po zveřejnění dílčích výsledků voleb vymezily nejsilnější strany včetně nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), jejíž bývalý předseda Ján Slota se stal známý svými prostořekými výpady vůči Romům či Maďarům. Naproti tomu nový předseda SNS Andrej Danko zvolil umírněná slova.

LS NS ve svém programu slíbila kromě jiného nastolení „pořádku s parazity v osadách“ a ochranu lidí před „cikánským terorem“, odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska „ze zločineckého paktu NATO“ a vypsání referenda o vystoupení země z EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner