Více než dvě desítky předních slovenských právníků včetně soudců tamního nejvyššího soudu a bývalých ústavních soudců podpořily ve společném prohlášení možnost zrušení kontroverzních amnestií, které kromě jiného brání vyšetření únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče do ciziny v roce 1995. Učinili tak před nadcházející schůzí slovenské sněmovny, která by měla rozhodnout o návrhu ústavního zákona o zrušení amnestií. Takový postup dlouhodobě odmítá premiér Robert Fico, který označil amnestie sice za nemorální, ale zároveň za právně nezrušitelné.

Případ únosu exprezidentova syna, ze kterého byla v době vládnutí autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS, patří ke stinným stránkám novodobé historie Slovenska. Kontroverzní amnestie vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé pravomoci hlavy státu.

Podle signatářů prohlášení Mečiar amnestiemi zasáhl do spravedlnosti a zneužil právo. „Zmiňované zneužití práva nemá v novodobé historii Slovenska obdoby a je skvrnou každého státu, který je demokratický a právní,“ uvedli. Dodali, že zrušení Mečiarových amnestií je prostředkem například pro poskytnutí účinné ochrany práv obětí amnestovaných skutků.

Slovenský parlament již v minulosti odmítl několik návrhů na zrušení Mečiarových amnestií, když ani jeden z nich nezískal potřebných alespoň 90 z celkového počtu 150 poslanců sněmovny, tedy až třípětinovou většinu. Nynější předlohu ohledně anulace amnestií předložila část poslanců poté, co exprezident Kováč zemřel loni v říjnu.

V prosinci slovenská sněmovna na návrh Ficovy vlády schválila právně nezávaznou deklaraci, kterou odsoudila zavlečení exprezidentova syna do ciziny i následné amnestie, jež brání vyšetření tohoto činu.

Zrušit Mečiarovy amnestie se již v roce 1998 pokusil tehdejší premiér a zastupující prezident Mikuláš Dzurinda. Slovenský ústavní soud ale později rozhodl, že prezident nemá právo amnestii zpětně měnit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner