Slovinský premiér Miro Cerar dnes pohrozil Chorvatsku, že Lublaň nepodpoří jeho vstup do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Důvodem je, že Záhřeb nerespektuje verdikt Mezinárodního arbitrážního soudu, který v územním sporu obou zemí rozhodl ve prospěch Slovinska. Chorvatský premiér Andrej Plenković v reakci svého kolegu obvinil z vydírání.

„Nejde o žádnou blokádu, nýbrž o vážné varování,“ řekl podle agentury APA Cerar. Poukázal přitom na to, že každá země, která by chtěla vstoupit do tak důležité organizace, jako je OECD, musí splňovat určité podmínky. „V případě Chorvatska nevidíme, že by všechny podmínky splňovalo,“ dodal premiér s narážkou na pochybnosti ohledně respektování principů právního státu Chorvatskem.

Předseda chorvatské vlády Plenković následně Cerara vyzval, aby zanechal „politiky vydírání“ a aby vstup Chorvatska do OECD podpořil. „Takové kroky nemohou být základem pro vyřešení otevřených otázek a pro vytváření dobrých vztahů,“ uvedl.

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž poskytuje přístup na otevřené moře. O tuto vodní plochu v Jaderském moři vedou obě země spor už od získání nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991.

V roce 2008 kvůli sporu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009 a Slovinci s ní v létě následujícího roku těsnou většinou vyslovili souhlas v referendu.

Chorvatsko soud v roce 2015 ale označilo za zkompromitovaný a arbitráž odmítlo. Chorvatská média totiž krátce předtím zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry. Záhřeb proto verdikt neuznal a ignoruje ho.

Podle některých slovinských médií ale Chorvatsko tušilo, že řízení pro něj nedopadne dobře, a proto se rozhodlo najít způsob jak rozhodnutí arbitrážního soudu nerespektovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner