Slovinsko dnes začalo budovat zábrany na hranicích s Chorvatskem, které mají pomoci zvládat proud migrantů přicházejících do země. Stavba začala den poté, co premiér Miro Cerar oznámil, že na hranici budou postaveny „dočasné technické zábrany“, ale že nepůjde o uzavření hranic.

Agentura Reuters uvedla, že k pohraniční vesnici Veliki Obrez ráno přijela nákladní auta naložená drátěným plotem. Na místě je prý i značný počet policistů a vojáků, z nichž někteří střeží stavební zařízení.

Podle slovinských médií by budování bariéry vysoké 1,8 metru mělo skutečně začít během dneška, a to zřejmě na místech, kde je pro běžence přecházení hranice nejsnadnější. Server 24ur tvrdí, že se už pracuje u obce Dobova, kam novináři nesmějí.

Agentura STA uvedla, že stavba plotu by dnes měla začít u obcí Brežice a Zavrč.

Premiér Cerar v úterý neupřesnil, kdy budování bariér začne. „V nadcházejících dnech zahájíme vztyčování dočasných technických překážek na hranicích, abychom usměrnili tok migrantů,“ sdělil na tiskové konferenci. „Nezavíráme hranice. Chceme zajistit kontrolovaný a bezpečný proud migrantů a zabránit humanitární katastrofě,“ dodal na vysvětlenou.

Řekl také, že jeho země by neměla zdroje na to, aby přes zimu poskytla útočiště velkému počtu migrantů, pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice se Slovinskem.

Náměstek ministra vnitra Boštjan Šefic na dnešní tiskové konferenci ujišťoval, že smyslem budování zábran na hranicích s Chorvatskem není výrazně omezit proud běženců. „Bariéry nemají za cíl zabránit příchodům migrantů do Slovinska nebo je výrazně omezit… Jejich účelem je nasměrovat tok migrantů do kontrolovaných vstupních bodů,“ řekl podle agentury Reuters.

Od poloviny října, kdy Maďarsko uzavřelo hranice s Chorvatskem, a odklonilo tím trasu migrantů mířících do západní Evropy přes Slovinsko, prošlo touto malou bývalou jugoslávskou republikou kolem 180.000 uprchlíků. Úřady očekávají, že v několika příštích dnech jich dorazí dalších asi 30.000.

Pomoci se zvládáním migrační krize už do Slovinska přijelo zhruba 175 policistů z ostatních členských států Evropské unie. V příštích dvou týdnech by mělo dorazit sto dalších. V pondělí odjelo do Slovinska i 20 českých policistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner