Káthmándú 6. května – Pětaosmdesátiletý nepálský horolezec Min Bahádur Šerčan dnes zemřel krátce před zahájením pokusu stát se znovu nejstarším člověkem, který vystoupí na nejvyšší vrchol světa Mount Everest. Podařilo se mu to už v roce 2008, když mu bylo 76 let, ale později rekord překonal osmdesátiletý Japonec. Oznámil to nepálský horolezecký svaz.

Šerčan zemřel dnes odpoledne v základním táboře, podle lékařů zřejmě na srdeční záchvat, napsal list Kathmandu Post.

Záměr pokusit se získat znovu titul nejstaršího pokořitele Mount Everestu oznámil Šerčan letos na jaře. Muž, který má 17 vnuků a šest pravnuků, vyjádřil přesvědčení, že letos uspěje a jediné, co by mu v tom mohlo zabránit, je nepředvídatelnost počasí. Řekl ale, že kvůli znovuzískání titulu do výšky 8848 metrů nepoleze; chce prý jen sám sobě dokázat, že je toho schopen. „Nechci překonávat rekord někoho jiného, to není osobní soutěž s někým jiným. Chci si udělat svůj vlastní rekord,“ řekl Šerčan.

Titul nejstaršího pokořitele Mount Everestu v roce 2013 získal Japonec Joičiró Miuro, když na vrchol vylezl ve svých 80 letech. Šerčan se o obnovu svého prvenství snažil téhož roku v květnu, ale kvůli špatnému počasí musel výstup vzdát.

O dva roky později ho na cestě do základního tábora k dalšímu pokusu o výstup zastavilo ničivé zemětřesení, které postihlo Nepál. Svých plánů se tehdy muselo vzdát i mnoho dalších lezců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner