Kanada dnes uvalila sankce na 30 ruských činitelů, kteří podle ní stojí za smrtí ruského právníka Sergeje Magnitského. Muž, který ruské policejní a justiční pracovníky obvinil z rozsáhlých defraudací, v roce 2009 zemřel za nejasných okolností ve vězení. Moskva dnes v reakci na opatření Ottawy schválila seznam kanadských činitelů, kterým zakazuje vstup na ruské území, uvedla agentura Interfax.

Jméno Sergeje Magnitského nese sankční seznam, kterým se od roku 2012 řídí Spojené státy. Washington po smrti právníka přijal zákon znemožňující vstup do země a přístup k americkému bankovnímu systému lidem, kteří jsou za jeho smrt odpovědní.

Ke stejným opatřením se nyní připojila i Ottawa. Vláda sankce přijala na základě nového zákona, který jí umožňuje zaměřovat se na osoby, které porušují lidská práva, uvedlo ve svém prohlášení kanadské ministerstvo zahraničí. Na sankčním seznamu se tak ocitl například šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bastrykin.

Moskva dnes v reakci na opatření Ottawy prakticky ihned schválila seznam kanadských činitelů, kterým zakazuje vstup na ruské území. Oznámila to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

„Nejednou jsme Kanadu varovali před případným tlakem na Rusko s pomocí sankcí. Varovali jsme, že podobné kroky nezůstanou bez odezvy… Na základě reciprocity bylo přijato opatření, které zakazuje řadě kanadských činitelů vstup na území Ruské federace. Seznam (činitelů) je dlouhý, jsou na něm desítky jmen. Jedná se o rusofobní občany Kanady, kteří systematicky rozvracejí dvoustranné (rusko-kanadské) vztahy,“ uvedla Zacharovová v prohlášení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner