Praha 6. dubna (ČTK) – Zbrojař Michal Smrž, který žaluje stát o odškodné 31 milionů korun za stíhání v kauze nákupu aut Tatra tvrdí, že se právě kvůli stíhání nestal honorárním konzulem Srí Lanky v České republice. Dnes to řekl u Obvodního soudu pro Prahu 2, který žalobu projednává. Smrž byl v kauze pravomocně osvobozen v prosinci 2014, stíhán byl zhruba čtyři roky.

Honorárním konzulem se měl Smrž podle svého tvrzení stát díky dobrým vztahům, které si na Srí Lance vybudoval během konfliktu s tamilskými separatisty. Prostřednictvím jeho firmy byl prý totiž do země dodáván vojenský materiál.

Smrže podle jeho tvrzení do funkce konzula navrhl srílanský ministr petrochemického průmyslu. Česká strana ale návrh odmítla kontrasignovat, podle Smrže bylo důvodem probíhající trestní stíhání. „V té době jsem již byl poškozován médii a vyšetřován policií,“ řekl dnes Smrž.

Právní zástupkyně státu Smržovo tvrzení odmítla. Soudu předložila vyjádření ministerstva zahraničních věcí, podle kterého „nebyl záporný výsledek v žádném případě zdůvodněn trestním stíháním“. Ministerstvo dodalo, že obecně druhé straně nesděluje, jaké jsou důvody pro odmítnutí žádosti. Smržovo tvrzení pokládá za pouhou domněnku. „Pokud to nebylo obsahem oficiálního dopisu, muselo to tam jít nějakou neoficiální cestou,“ oponoval Smrž.

Smrž chce za trestní stíhání 31 milionů korun. Nejvíc peněz, 22,6 milionu korun, chce Smrž vysoudit za podíl ze zisku ve společnostech, kde nemohl při trestním stíhání působit. Další peníze požaduje za to, že nemohl působit v představenstvu některých firem, za právní služby, škody vzniklé zablokováním bankovního účtu a za nemajetkovou újmu.

V kauze kromě Smrže figuroval i bývalý ministr obrany Martin Barták, který původně stát také zažaloval, loni v dubnu však žalobu stáhl. Ministerstvo spravedlnosti loni v březnu oběma přiznalo písemnou omluvu a 180.000 korun.

Obžaloba původně tvrdila, že Barták se Smržem chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které firma měla při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru pražského vrchního soudu ale měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner