Srbský parlament dnes schválil návrh premiéra na odvolání ministra obrany Bratislava Gašiče. Důvodem jeho odchodu je hrubá poznámka se sexuálním podtextem, kterou Gašić pronesl v prosinci k jedné novinářce. Informovala o tom agentura APA. Ministerstvo obrany povede dočasně šéf resortu financí Dušan Vujović. Na jaře se v zemi konají parlamentní volby.

Osudné poznámky se Gašić dopustil začátkem loňského prosince při návštěvě města Trsteniku na jihu Srbska. Když se chystal promluvit se skupinou novinářů, reportérka televize B92, která držela mikrofon, si poklekla, aby nepřekážela kamerám v záběrech. To ministra obrany přivedlo k nepodařenému pokusu o vtip, když prohlásil: „Mám rád takové novinářky, které si takhle snadno kleknou.“

Scéna, kterou zachytily kamery i se zvukem, vyvolala vlnu nevole, nejen u opozičních politiků a novinářů. Na sociálních sítích se objevila řada odsuzujících komentářů, jako například: „To je i na naše poměry neuvěřitelný výrok.“ Šéf ministerstva obrany si ještě týž den posypal hlavu popelem a omluvil se veřejnosti i redaktorce B92, přičemž uznal, že takové „ostudné a skandální chování“ je neomluvitelné.

Předsedovi vlády Aleksandarovi Vučičovi ale omluva nestačila a navrhl jeho odvolání. „Omluva nestačí. Musíme se zastat všech žen v Srbsku, pro všechny ženy to byl špatný vzkaz,“ zdůraznil předseda vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner