Sníh a námraza si na východě Spojených států vyžádaly během uplynulého víkendu čtyři lidské životy. S nezvykle chladným a vlhkým počasím se potýká už několik dní západ USA. Kalifornii bičují bouře, které mohou přinést na některých místech až 50 centimetrů srážek, uvedla agentura AP. Ve státech Nové Anglie napadlo také asi 30 centimetrů sněhu.

Nejvíce problémů ale má Severní Karolína, kde poprvé po 20 letech teploty klesly pod bod mrazu. Od soboty tam napadlo 30 centimetrů sněhu s deštěm, po kterém přišel velký mráz. Podle meteorologů nezačne námraza tát dříve než v úterý. Při silniční nehodě v okrese Montgomery v neděli zemřel jeden člověk, když sjel autem ze silnice a narazil do stromu.

Agentura AP zároveň informovala o šťastném konci jednoho incidentu, při němž v horách v Severní Karolíně uvázli ve vysokém sněhu dva turisté. Neměli u sebe jídlo ani vodu a mohli si rozdělat jen menší oheň. Na záchranu čekali déle než den. Záchranáři je našli díky termovizi asi 40 kilometrů od města Asheville.

Některé severokarolínské školy zůstaly dnes uzavřeny kvůli zledovatělým vozovkám i mrazivému počasí. Teploty pod bodem mrazu byly v Severní Karolíně za posledních 113 let naměřeny jen patnáctkrát. Meteorologové upozorňují, že obleva může přijít velmi rychle – v pátek by mohla teplota dosáhnout na jihu státu i 21 stupňů Celsia.

Studené počasí způsobilo komplikace i v Mississippi. Tamní pohotovosti přijímaly lidi poraněné při pádu. Stalo se to i bývalému guvernérovi Williamovi Winterovi, který upadl na svažující se příjezdové cestě ke svému domu. Podle mluvčího rodiny se už ale třiadevadesátiletý Winter zotavuje.

Špatné vyhlídky pro příští dny má i západ Spojených států. Na severu Kalifornie a v Nevadě se střídají bouře a zřejmě ještě budou pokračovat. Hrozí tam záplavy, které by mohly způsobit značné škody. Lidé ještě pamatují problémy z let 2005 a 2006, kdy sklad v nevadském Sparksu zaplavila voda do výšky 1,5 metru a odnesla sudy s nebezpečným materiálem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner