Praha 18. prosince (ČTK) – Sněmovnu čeká závěrečné schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok. Spolu se státním rozpočtem bude dolní komora rozhodovat o limitech výdajů státu v letech 2019 a 2020 a také o rozpočtech fondů bydlení a dopravy a zemědělského intervenčního fondu. Poslanci by se taky mohli vrátit k volbě předsedy stálé sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Schůze Sněmovny pokračuje od úterního odpoledne.

Očekává se, že Sněmovna státní rozpočet s navrhovaným schodkem 50 miliard korun schválí. Je o deset miliard nižší než deficit schválený na letošní rok. Rozpočet by měl získat podporu nejméně od poslanců bývalé koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, která má v dolní komoře nadpoloviční většinu hlasů. Návrh předložil ještě minulý kabinet těchto stran.

Základní parametry rozpočtu, tedy výši příjmů, výdajů a schodku, už Sněmovna schválila v prvním čtení návrhu. Nyní se budou muset poslanci vypořádat s požadavky na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, jak je navrhl rozpočtový výbor i jednotliví poslanci. Schvalování rozpočtu může trvat poměrně dlouhou dobu, jen hlasování by se mělo uskutečnit kolem osmi desítek.

Rozpočtový výbor navrhl podle podkladů pro hlasování pětici přesunů peněz celkem za 3,1 miliardy korun. Požadavků jednotlivých poslanců je sedm desítek zhruba v objemu 103,6 miliardy korun. Představuje to asi osm procent celkových výdajů rozpočtu. Poslanci chtějí přidávat například na sociální služby, platy učitelů, vysoké školy nebo na opravy silnic. Naději na většinou podporu však má s největší pravděpodobností jen malá část navrhovaných přesunů.

Pokud Sněmovna návrh rozpočtu ve finále schválí, poputuje k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.

V úterý by se mohlo uskutečnit druhé kolo volby předsedy komise pro kontrolu inspekce bezpečnostních sborů. Jediným kandidátem by byl Zdeněk Ondráček (KSČM), jenž v pátečním prvním kole neuspěl. Kritici mu vyčítají, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti protirežimním demonstracím. Předsedy by se mohla dočkat nová ústavní komise. Místo by měla obsadit bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Rozpočtové návrhy budou patřit k posledním bodům nynější schůze. Ve středu 10. ledna by měli poslanci jednat o důvěře novému jednobarevnému kabinetu Andreje Babiše (ANO).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner