Sněmovna dnes bude volit předsedu své komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V úvodním kole se budou zabývat krajskou předlohou k omezení námitek podjatosti vůči úředníkům a mohli by se vrátit k ústavní novele SPD o zavedení přímé volby starostů a hejtmanů.

Do čela komise pro GIBS kandidují Zuzana Majerová Zahradníková (ODS), Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Zdeněk Ondráček (KSČM). V prosinci ani v lednu Sněmovna nezvolila Ondráčka, jenž byl jediným kandidátem. Některým poslancům vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.

Ústavní novele hnutí Tomia Okamury o přímé volbě starostů a hejtmanů bude čelit návrhu ODS a TOP 09 na zamítnutí. Její kritici se obávají kolapsu zastupitelské demokracie. Teoreticky by se Sněmovna mohla dostat i k projednání poslanecké předlohy, která by zúžila elektronickou evidenci tržeb na plátce daně z přidané hodnoty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner