Poslanci by dnes měli začít závěrečné čtení vládního návrhu na zavedení elektronické evidence tržeb. Zatím není jasné, kdy a zda vůbec se Sněmovna dostane k závěrečnému hlasování, protože pravicová opozice hrozí, že schvalování zablokuje obstrukcemi. Vláda si od návrhu slibuje hlavně lepší daňovou disciplínu poplatníků a narovnání podnikatelského prostředí.

Pravice návrh kritizuje s tím, že pro podnikatele bude představovat zátěž, a varuje také před možným zneužitím získaných dat. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už dříve označil systém za „balkánskou kravinu“ v narážce na to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) se při jeho tvorbě inspiroval v Chorvatsku. Babiš naopak argumentuje tím, že chorvatský model je nejmodernější a nejekonomičtější, protože Chorvatsko k němu přistoupilo až v nedávné době. Tvrdí také, že systém nebude shromažďovat citlivé údaje od poplatníků.

Poslanci se zřejmě nedostanou k dalším plánovaným bodům. V úvodním kole je zařazena na dnešek například úprava pravidel pro národní parky, novela, jež by snížila asi o třetinu počet ohlašovatelů do Integrovaného registru znečišťování, a zavedení obecného referenda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner