Praha 14. prosince (ČTK) – Sněmovna by měla zřejmě na lednové schůzi schválit změny v kontrole zpravodajských služeb. Bezpečnostní výbor dnes doporučil ve vládní novele upravit odměňování členů nového nezávislého kontrolního orgánu. Poslanci by měli přijmout podle stanoviska výboru i sporný pozměňovací návrh, který mění vymezení činnosti Vojenského zpravodajství.

Vládní novela předpokládá, že pod sněmovní kontrolu budou spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců by navíc dohlížel pětičlenný nezávislý orgán.

Výbor doporučil poslancům, aby členové nebrali za práci paušál 20.000 korun měsíčně, ale aby se výše odměny navázala na platovou základnu, z níž se počítají soudcovské platy. Členové výboru by dostávali podle úpravy Romana Váni (ČSSD) její čtvrtinu, nyní by to bylo 19.500 korun měsíčně.

Sněmovna by měla podle doporučení výboru vypustit u Vojenského zpravodajství vymezení, že se stará i o bezpečnost. Zůstala by jen obrana. Pozměňovací návrh, který už dřív ve výboru prosadil Daniel Korte (TOP 09), vyvolává diskusi a dnešní hlasování členů výboru o jeho doporučení bylo těsné.

Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba, jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci. Nově mají poslanci podle novely dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka.

Vedle toho by předlohou vznikl orgán nezávislé kontroly, který by měl být složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí. Kontroloval by všechny zpravodajské služby, navíc i takzvané živé věci, byť s omezeními. Služby by nemusely předávat například údaje, které by mohly akce zmařit.

Původní návrh předpokládal, že by jeho členy mohli být jen soudci, státní zástupci či členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Aktuální verze naopak soudce výslovně vylučuje a požaduje to, aby člen byl občanem ČR, dosáhl 40 let a kromě vysokoškolského právnického vzdělání měl právě prověrku na stupeň přísně tajné. Členy má vybírat Sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let.

Členy kontrolního orgánu by nesměli být lidé, kteří byli v posledních třech letech příslušníky nebo zaměstnanci bezpečnostních sborů a ozbrojených sil. Zákon vylučuje kromě soudců taky prezidenta, členy vlády, jejich náměstky, poslance, senátory i krajské nebo obecní zastupitele.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner