Sněmovna nejspíš přeruší projednávání zákona o referendu, který navrhlo hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jeho předseda Tomio Okamura to podpořil kvůli dohodě o parametrech všelidového hlasování. Zástupci menších stran dnes návrh SPD odmítli jako neopravitelný, lidovci chtějí prosadit jeho zamítnutí už v prvním kole projednávání. ČSSD se rozhodla předložit vlastní verzi zákona o referendu, k jehož vypsání by bylo třeba získat 850.000 podpisů.

Okamura novinářům řekl, že podle dohody poslaneckých frakcí by Sněmovna měla nyní zákon o referendu rozjednat v prvním kole a dokončit ho až na příští schůzi. V mezidobí by měl být uspořádán seminář, na němž by ústavní právníci i politici měli plebiscit a jeho parametry „probrat zleva zprava“. Postup potvrdil také předseda KSČM Vojtěch Filip, podle něhož je třeba obecné referendum po čtvrtstoletí uzákonit.

Lidovci sice podle svého předsedy Pavla Bělobrádka obecné referendum také podporují, návrh SPD ale má „tolik vad, jakoby to někdo napsal v pominutí smyslů“ a je to „naprosto katastrofální paskvil“. Návrh by podle Bělobrádka měla předložit vláda po řádné přípravě. Totéž si myslí místopředseda klubu STAN Vít Rakušan – návrh SPD označil za právní paskvil, který není hoden diskuse v parlamentu. Návrh by umožnil, aby o zásadních otázkách mohl rozhodnout i jen velmi malý počet lidí.

Také podle Jana Birkeho (ČSSD) je návrh SPD „neopravitelný“. Proto sociální demokraté navrhnou svou verzi, která vychází z předloh představených v minulých obdobích Sněmovny. TOP 09 označil zákon o referendu za nebezpečný pro demokracii. V jednom rozhodnutí by mohla Česká republika vystoupit z NATO, odejít z Evropské unie nebo zcela rozbít ústavní systém, uvedl předseda strany Jiří Pospíšil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner