Praha 6. dubna (ČTK) – Sněmovna podpořila v prvním kole schvalování úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu, která předpokládá nejen jeho postih, ale i napomáhání k němu. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) k tomu dnes řekl, že požadovaná opatření už byla do českého právního řádu zapracována. Někteří poslanci proto označovali úmluvu za nadbytečnou, podle ministra ale dokument s ohledem na jeho celoevropský dosah zbytečný není.

Dokument „harmonizuje v takto širokém regionu trestněprávní postihy nejen samotného terorismu, ale také výcviku k terorismu, náboru teroristů, financování terorismu, to znamená všech těch přípravných operací“, uvedl ministr.

Reagoval tak na námitky například poslance a bývalého místopředsedy Úsvitu Karla Fiedlera, podle se přijetím úmluvy „na faktické prevenci proti teroristickým útokům nezmění vůbec nic“. „Je to klasický prázdný papír z Bruselu,“ řekl poslanec. „Tohle není papír z Bruselu, to je papír ze Štrasburku, to je jiná organizace,“ opáčil Pelikán ve shodě s poslancem KDU-ČSL Ivanem Gabalem.

Úmluvu nyní projednají výbory zahraniční a bezpečnostní, dostaly na to měsíc.

Smluvní státy by podle úmluvy měly trestat veřejné podněcování k terorismu, nábor a výcvik teroristů či jejich financování. Česko to má upraveno mimo jiné postihem propagace a podpory terorismu. Úmluva počítá také s ochranou, odškodněním a podporou obětem terorismu.

Úmluva rovněž předpokládá, že smluvní státy by neměly odmítat žádosti o vydání teroristů s poukazem na to, že se dopustili politicky motivovaného trestného činu. Úmluva v této souvislosti umožňuje smluvním zemím vyhradit si výjimku, kterou by mohly uplatnit ale individuálně podle konkrétního případu.

Dodatek k úmluvě z roku 2015 počítá s postihem spolčení za účelem terorismu, vycestování do zahraničí za účelem terorismu včetně jeho financování a organizace. Český právní řád toto jednání výslovně neupravuje. Organizování vycestování bude ale trestné jako účastenství ve formě organizátorství k trestnému činu podpory a propagace terorismu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner