Praha 24. května (ČTK) – Sněmovna by dnes měla projednat návrh na vznik vyšetřovací komise k možnému úniku policejních spisů. Poslanci budou také hlasovat o pravidlech přechodu na nový formát pozemního digitálního vysílání televize, což podle odhadů přijde domácnosti zhruba na pět miliard korun za pořízení nových přijímačů. Schvalovat budou také rozšíření právní pomoci na útraty státu.

Sněmovní komise by měla podle návrh ČSSD prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Komise se má zaměřit na to, zda informace ze spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže a destabilizaci demokratického právního státu.

O úniku živého policejného spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje končící ministr financí Andrej Babiš (ANO) a novinář jeho bývalého deníku. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument zřejmě dostal.

Ve druhém čtení by poslanci projednat například úpravy zákona o obecní policii, kterou by strážníci mohli přijít o možnost měřit rychlost v jiných než domovských obcích. Do závěrečného schvalování by dolní komora mohla poslat novelu rozšiřující pravomoci České obchodní inspekce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner