Obyvatelé se budou moci přihlásit dobrovolně k branné povinnosti, když požádají o účast na vojenském cvičení. Předpokládá to návrh novely branného zákona, který dnes schválila Sněmovna hlasy 126 ze 159 přítomných poslanců. Kabinet původně navrhoval opětovné zavedení plošných odvodů mladých mužů a žen. Potom, co se proti tomu zvedl mezi poslanci odpor, přišlo ministerstvo s dobrovolnými. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

O zařazení do branné povinnosti budou moci lidé požádat v době míru potom, co dosáhli věku 18 let. Mezi podmínky pro jejich účast na vojenském cvičení bude patřit zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost i to, že tito lidé nepodporují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod. Cvičení bude až tříměsíční, uskuteční se do dvou let od podání žádosti.

Původnímu záměru na zavedení povinných plošných odvodů poslanci vyčítali hlavně to, že by se jednalo jen o administrativně náročnou registraci. Plán totiž nepředpokládal ani žádný výcvik.

Předloha taky stanoví, že bývalý profesionální voják bude moci být zařazen do dvou let od ukončení služebního poměru do aktivní zálohy, a to až na tři roky.

Členové aktivních záloh budou moci být v případě potřeby až sedm měsíců v roce v operačním nasazení, v případě jejich souhlasu i v zahraničních misích. Poslanec ČSSD Antonín Seďa neuspěl s návrhem, aby vojáci z aktivních záloh do misí v cizině nemohli. Požadavek zdůvodňoval vysokým rizikem, když tito lidé nejsou vycvičeni tak, aby dosáhli schopností vojáků z povolání. Až na měsíc v roce bude moci armáda využít příslušníky aktivních záloh na záchranné práce například při živelních pohromách v Česku.

Vojáci v aktivních zálohách budou podle předlohy cvičit v prvním roce až tři měsíce, v následujících letech až měsíc v každém roce. Až tříměsíční výcvik by tito lidé absolvovali před operačním nasazením. Bývalí profesionální vojáci zařazení do aktivních záloh by cvičili až tři týdny v roce.

Předloha nemění všeobecnou brannou povinnost pro lidi od 18 do 60 let. Za stavu ohrožení nebo za válečného stavu stanoví vláda nařízením počty občanů, kteří budou muset k odvodu, a to podle ročníku jejich narození nebo podle jejich odborné kvalifikace. Novela by měla být účinná od července.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner