Praha 17. května (ČTK) – Sněmovna dnes schválila zpřesnění podmínek nároku profesionálních vojáků na příspěvek na bydlení, na některé složky služebního platu nebo na náhradu jízdních výdajů. Vládní novelu zákona o vojácích z povolání ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Některá ustanovení zákona o vojácích z povolání, který začal platit s loňským červencem, nejsou jednoznačná, stojí v důvodové zprávě vládního návrhu. Zákon zásadním způsobem změnil podmínky výkonu služby a stanovil nový způsob odměňování vojáků. Autoři novely poukazují kvůli některým nejasnostem na to, že případné spory by mohly skončit v budoucnu i u soudu. Předloha by měla posílit právní jistotu vojáků, dodali.

Vojákům se novelou přestanou krátit příplatky na bydlení v případech, že sdílejí ve větším počtu jeden byt. Krácení vedlo podle důvodové zprávy k tomu, že si začali hledat samostatné pronájmy. Jízdné mezi místem bydliště a místem služby bude armáda vyplácet jen pro cesty po Česku. Někteří vojáci totiž uvádějí i zahraniční bydliště. Předloha dále například stanoví nároky vojáka, pokud by byl zajat v Česku. Nyní se zákon týká jen zajetí v zahraničí.

K předloze se rozvinula poměrně ostrá debata, stočila se k armádním nákupům. Zejména poslanci ODS, ale také TOP 09 vyčítali ministru obrany Martinu Stropnickému (ANO) to, že nebyl schopen předloni ani loni vyčerpat rozpočet ministerstva a není za ním podle nich žádná významná investice. Stropnický uvedl, že tento „tyjátr“ nechápe. „Odmítám, aby se armáda takto špinila a pošlapávala,“ řekl ministr. Zmínil už ukončené a připravené investice například do útočných pušek, pistolí, munice, nových obrněnců nebo radiolokátorů. „Nemám ráda divadelní estrády,“ komentovala Stropnického vystoupení Jana Černochová (ODS). Ministra označila za fňuknu.

Změny v zákonu se týkají taky například způsobu započítávání služby konané nad základní týdenní dobu a podmínek nároků na volno za službu konanou ve zvláštních režimech.

Vojáci, kteří jsou na pěti služebních místech, budou moci být v případě odvolání propuštěni ze služebního poměru, pokud pro ně nebude jiné vhodné služební místo. Jde o náčelníky Generálního štábu Armády ČR, Vojenské kanceláře prezidenta policie a Vojenské policie, ředitele Vojenského zpravodajství a velitele Hradní stráže.

Dolní komora podpořila i některé pozměňovací návrhy. Na žádost Antonína Sedi (ČSSD) se rozšíří výčet případů, v nichž voják neodpovídá za škodu, kterou způsobil při plnění úkolu. Uspěla i úprava přesčasů, jak ji předložili Stropnický a Bohuslav Chalupa (ANO). Snížit by se měl počet hodin bez nároku na náhradu z 300 na 150 ročně. Na návrh branného výboru chce dolní komora uzákonit například to, že voják pobírající příplatek za službu v zahraničí nemá nárok na náhradní volno a na příplatek za služební pohotovost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner