Poslanci se příští týden ve středu sejdou na mimořádné schůzi k odvolání Tomia Okamury (SPD) z postu místopředsedy Sněmovny. Na tiskové konferenci to dnes oznámil předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek. Bartošek mezi poslanci nasbíral podpisy potřebné k podání žádosti o mimořádnou schůzi, kterou přijal předseda Sněmovny. Odvolání Okamury má být reakcí na výroky členů jeho hnutí o koncentračním táboře v Letech.

„Není možné přejít mlčení vyjádření o koncentračním táboře v Letech typu, že se jednalo o neexistující pseudokoncentrák, není možné přejít mlčením to, že tábor v Letech neměl plot,“ připomněl Bartošek tvrzení členů SPD o táboře, kde zemřelo několik set lidí. „Je důležité, aby poslanci a poslankyně dokázali odpovědět, zda chtějí, aby člověk, který reprezentuje stranu s těmito názory, reprezentoval Českou republiku ve vysoké ústavní funkci,“ dodal.

Bartošek nasbíral mezi kolegy více než 40 podpisů potřebných pro žádost o svolání mimořádné schůze. „Předseda Sněmovny ji přijal a rozhodl se ji svolat na příští středu na 14:30 hodin,“ upřesnil Bartošek.

Schůze se nakonec vůbec nemusí uskutečnit, a to v případě, že Sněmovna neschválí její program. Navzdory tomu se ale otevře prostor pro debatu, byť omezený. Bartošek před novináři uznal, že existuje riziko, že program nebude schválen. „Já jsem tuto mimořádnou schůzi inicioval právě z toho důvodu, aby nebylo možné přejít tato vyjadřování mlčením,“ řekl. „V případě, že bude program schválen, tak se o tom bude hlasovat, ale je zcela zásadní, aby se tento bod projednával na půdě Poslanecké sněmovny,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner