Část údajů majetkových přiznání některých obecních politiků patrně nebude veřejná. Zmírnění zákona o střetu zájmů podpořil po sněmovním ústavně-právním výboru rovněž výbor pro veřejnou správu, uvádí usnesení. Důvodem je snaha zabránit odlivu uchazečů o místa v zastupitelstvech zejména v malých obcích. Nejbližší obecní volby se uskuteční na podzim.

Neveřejné by měly být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Úprava, na níž se shodla sněmovní protikorupční pracovní skupina, by měla podle stanovisek výborů nahradit předlohu hnutí STAN, podle níž by se lidé do registru majetkových přiznání dostali výhradně na základě individuální žádosti.

Po zmírnění pravidel pro komunální politiky volá například Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Podle nich kvůli přísným pravidlům ohlásila odchod z funkcí již část obecních představitelů, kteří pro obec nepracují za mzdu. Svaz a sdružení se obávají, že pro říjnové komunální volby nebude dost zájemců o práci v místních zastupitelstvech a že se hlavně v malých obcích nepodaří sestavit kandidátní listiny.

Centrální registr majetkových oznámení by se navíc měl podle novely propojit s katastrem nemovitostí. Politici by nemuseli od poloviny příštího roku údaje o realitách vyplňovat, stáhnou je do webového formuláře rovnou z katastru.

Sněmovní plénum by mohlo projednat předlohu ve druhém čtení příští týden. Závěrečné schvalování by se pak uskutečnilo na dubnové schůzi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner