Sněmovna dnes neschválila vládní návrh na zrušení zákona z roku 2000, který zakazuje českým firmám podílet se na dodávkách pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Poslanci sice nejprve neschválili návrh na zamítnutí vládního návrhu, ale i pro jeho schválení chyběly hlasy. Vláda svůj návrh zdůvodnila tím, že s přihlédnutím ke zrušení sankcí v jaderné oblasti vůči Íránu je zřejmé, že hrozba poškození zájmů ČR už pominula. Řada poslanců však dnes vyjadřovala obavy z íránského jaderného programu a také z možného poškození dobrých vztahů s Izraelem.

Podle dřívějšího vyjádření ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) už je zákaz dodávek zastaralý. Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru.

Sněmovna už loni zamítla totožný návrh, se kterým přišla KSČM. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura proto vznesl návrh na zamítnutí i nynějšího vládního návrhu a argumentoval tím, že by se Sněmovna měla zachovat stejně. Podle něj by bylo ostudou, kdyby Sněmovna nynější vládní návrh nezamítla.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dnes řekl, že Sněmovna by měla vzít v úvahu názory Izraele, tedy země, která se cítí být ohrožena íránským jaderným programem. Tato země podle něj oslovila řadu poslanců formální i neformální cestou s tím, že by nerada viděla zrušení tohoto návrhu. „Přítel se přes palubu nehází, a to ani když jde o prachy,“ řekl. Nepřítomnému ministru Zaorálkovi chtěl položit otázku, zda chce skončit svůj mandát jako ministr, který „vlezl do zadku Pekingu a podpořil jaderný program země, která chce zničit našeho blízkého spojence.“

Výhrady k vládnímu návrhu měl i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Neúspěšně navrhoval, aby Sněmovna přerušila jednání o návrhu do doby, než bude přítomen Zaorálek.

Předseda KSČM Vojtěch naproti tomu vyzval poslance, aby si uvědomili, že ve volbách je budou volit občané ČR, a nikoli jiného státu.

Ke zrušení zákazu vyzval letos v lednu prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. České firmy podle něj kvůli zákazu vývozu přicházejí o zakázky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner