Sněmovní bezpečnostní výbor se začal dnes dopoledne zabývat situací v Generální inspekci bezpečnostních sborů potom, co premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že nemá důvěru v jejího ředitele Michala Murína. Úvod jednání provázel spor kvůli pozvání státních zástupců. Někteří poslanci také poukazovali na to, že Babiš a bývalý ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebyli zbaveni mlčenlivosti, a není tedy v podstatě o čem jednat.

„Jednání není vyšetřování. Nejde o hledání jakékoli viny,“ řekl v úvodu debaty předseda výboru Radek Koten (SPD). Podotkl, že mlčenlivosti byli zbaveni Murín, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, a vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan.

Pozvání státních zástupců zpochybnila Jana Černochová (ODS) a Vít Rakušan (STAN), podle nichž to jde nad rámec dřívějších dohod. „Kdo pozval státní zástupce? Na koho podnět tady budou?,“ tázala se Černochová. Koten uvedl, že pozvání žalobců konzultoval s místopředsedy výboru. „Jevilo se nám výhodné státní zástupce přizvat,“ řekl.

Následně se rozhořela debata kvůli zbavení mlčenlivosti Babiše a Sobotky. Babiš řekl, že to není potřeba, protože se nebudou projednávat utajované informace. Sobotka chtěl, aby se záležitost s mlčenlivostí po právní stránce vyjasnila.

Babiš při Murínově kritice poukazuje na dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství, z nichž podle něho vyplývá Murínova nedůvěryhodnost. Vláda je prý dostala loni na jaře, tedy za premiéra Sobotky, záznam se ale podle Babiše ztratil. Premiér kromě toho zpochybňuje i hospodaření inspekce.

Inspekce nedávno uvedla, že Babiš v únoru dvakrát při osobním setkání vyzval Murína, aby se vzdal funkce. Prý mu slíbil, že když to udělá, tak se jeho odchod obejde bez skandálu. Murín rezignaci odmítl. Do GIBS přišla kontrola ministerstva financí. Babiš veřejně řekl, že o prověrku požádal ministryni financí Alenu Schillerovou. Schillerová pak mluvila o více podnětech.

Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner