Praha 8. srpna (ČTK) – Sněmovní komise, která vyšetřuje úniky informací z vyšetřovacích spisů, si na dnešní den předvolala ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Vyslechnout chce také bývalého náměstka ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušana Brunclíka a novináře Janka Kroupu.

Brunclíka chce komise vyslechnout kvůli tomu, že jeho výslech v kauze policejních úniků byl podle zveřejněných nahrávek předmětem rozhovorů mezi exministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a bývalým novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Dalším předvolaným je novinář Janek Kroupa, na jehož roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací Přibil poukazoval.

Podnětem ke vzniku komise byly právě nahrávky ze Babiše a Přibila, podle nichž Babiš mohl dostat dokumenty z vyšetřovacích spisů. Babiš ale opakovaně popřel, že by měl někdy k dispozici takzvaný živý policejní spis. Obdobně se vyjádřil i Přibil, oba již před komisí vypovídali.

Komise prověřuje případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner